- Domov
- >
- Fakulteta
- >
- O fakulteti
- >
- Beseda dekanje
Beseda dekanje
Misel osamosvaja.
“V čast mi je, da prevzemam strokovno vodenje te mlade fakultete, ki pa ima v slovenskem in mednarodnem prostoru izjemen pomen. In sicer v prvi vrsti zato, ker je sploh edina fakulteta na svetu, ki ponuja študij slovenoslovja, torej študij o slovenstvu, slovenski kulturi in državi. Ne le, da smo edini, smo tudi odlični. Naš akademski zbor sestoji iz vrhunskih raziskovalcev, priznanih učenjakov, ki posredujejo izjemno znanje o zgodovinskih, kulturnih, jezikoslovnih, filozofskih in narodnih vprašanjih, povezanih s Slovenijo in slovenstvom. Odprti smo tudi za nove raziskave s teh področij in interdisciplinarnih vidikov. Segamo nazaj v čas, interpretiramo, da razumemo sedanjost in poskusimo razumeti prihodnost, in segamo onstran humanistike, ki je naše osnovno področje, na povezana področja, kot so politologija, pravo, ekonomija. Pri tem se povezujemo z drugimi članicami Nove Univerze. Strateško se vse članice stikamo v interesu za vse, kar je povezano s slovensko državo in slovenstvom. Na Fakulteti za slovenske in mednarodne študije nas posebej zanima zgodovinopisje ter posvečanje kulturni, pa tudi naravni dediščini, ter aktualnim usmeritvam, v digitalno humanistiko ter kreativne industrije. Ker bo drugo leto Republika Slovenija praznovala svoj trideseti rojstni dan, nameravamo ta dosežek samostojnosti obeležiti z ustrezno refleksijo. Tudi v tem vidimo svoje poslanstvo.
Letos prvič odpiramo celotno vertikalo študija slovenoslovja, kar omogoča celovit študij slovenoslovja od prve do tretje stopnje. Prav lahko pa se nam pridružite na drugi ali tretji stopnji. Če ste končali diplomo po predbolonjskem programu, preverite možnosti za vpis na tretjo študijsko stopnjo. Zakaj se ne bi posvetili raziskavi vprašanja, ki se vam poraja, pa ga morda niti ne znate zapopasti. Ne skrbite, pri tem vam bomo pomagali.
Nekateri promovirajo le usmerjeno izobraževanje za deficitarne poklice. Nekateri celo nagovarjajo: manj izobraževanja. Nikakor se ne morem strinjati! Nasprotno, izobražujmo se še več! Raziskujmo! Če se ne bomo izobraževali, se bodo drugi, ki v to verjamejo in ki bodo lahko jutri mislili namesto nas. Mišljenje in raziskovanje sta vendar glavni sredstvi za doseganje samostojnosti.
Pred leti je na simpoziju o prihodnosti izobraževanja name naredil vtis britanski kolega, ki je verjel, da ni v področju ali doktorski temi tista zaposlitvena vrednost posameznika, ki doktorira. Bistveno je, da človek raziskavo opravi, da se organizira in da zmore zasnovati in izpeljati takšen projekt. S tem je pokazal, da se lahko loti nalog vsaj takšne zahtevnosti. V tem je njegova zaposljivost! Nikakor pa ne (le) v temi njegovega doktorata. Zato – sprejmite izziv. Mi smo tukaj zato, da vam prisluhnemo in vas ustrezno usmerimo. Prav vsakemu študentu posvetimo posebno pozornost in si prizadevamo k prilagoditvi študija vašim osebnim interesom, še zlasti na višjih študijskih stopnjah. Tukaj velja: študij in raziskovanje sta užitek!
Naša fakulteta pa se kljub svoji mladosti že ponaša z vsemi atributi odlične univerzitetne ustanove. Ponuja kompletno študijsko vertikalo. Močna je tudi v horizontalni povezanosti z drugimi študijskimi programi drugih članic Nove Univerze. Ponašamo se z odlično raziskovalno dejavnostjo in zelo referenčnimi raziskovalci različnih profilov. Zato lahko ponudimo možnost za razvoj vašega raziskovalnega potenciala. Ponašamo pa se tudi z mednarodno vpetostjo, povezanostjo z interesno sorodnimi institucijami po svetu, in z internacionalizacijo. Razpolagamo z Eche listino, ki omogoča študijske in profesorske izmenjave ter izgradnjo mednarodnih strateških partnerstev.
Ker pa smo Fakulteta za slovenske in mednarodne študije in slovenske študije že dobro zastopamo, načrtujemo v kratkem upravičiti še drugi del svojega imena. Zato mednarodnosti v bližnji prihodnosti ne vidimo le v smislu mednarodnih sodelovanj, temveč bomo poleg študija slovenoslovja v kratkem ponudili tudi študijske programe, posvečene mednarodnim vidikom.
Veselim se teh izzivov, ki so pred nami.”
red. prof. dr. Polona Tratnik