- Domov
- >
- Dejavnosti
- >
- Karierni center
Karierni center
O kariernem centru
Kaj je KC NU?
Karierni center Nove Univerze predstavlja stično točko med študenti, diplomanti, fakulteto ter potencialnimi delodajalci. Ustanovljen je bil z namenom svetovanja študentom oz. diplomantom pri njihovem kariernem razvoju ter nudenju podpore pri študijskih in praktičnih usmeritvah. Svoje aktivnosti skrbno planira in načrtuje skladno z usmeritvami Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, Strategije Evropa 2020, Slovenske strategije pametne specializacije ter usmeritvami Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport v okviru danih zaseženosti trga dela.
Vlogo in pomen Kariernega centra Nove univerze kot notranjega oddelka Centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost Nove univerze ureja Pravilnik o delovanju Kariernega centra Nove univerze (Pravilnik o delovanju Kariernega centra Nove univerze). Pravilnik opredeljuje organiziranost Kariernega centra NU in članic, pravice in obveznosti, financiranje dejavnosti, splošne naloge ter letni načrt delovanja.
Kakšna sta vizija in poslanstvo KC NU?
Vizija KC NU je postati kakovostna in učinkovita institucija na področju kariernega razvoja in svetovanja mladim ter postati glavna stična točka med študenti, diplomanti, Fakulteto in delodajalci.
Poslanstvo KC je omogočiti mladim enostaven in kakovosten prehod na trg dela ter izboljšati povezavo med gospodarskim in akademskim okoljem. KC NU si s pomočjo dodatnih izobraževanj in svetovanj prizadeva, da študente in diplomante ustrezno pripravi na prvo zaposlitev ter poskuša javnemu in zasebnemu sektorju zagotovi ustrezno usposobljene kadre.
Kakšen je namen KC NU?
Namen KC NU je ustvariti celostno podporo študentov tako na njihovi študijski, kakor tudi karierni poti. Služi kot orodje za uspešen prehod v prvo zaposlitev, saj preko raznoraznih delavnic, predstavitev poklicev, individualnih testiranj in svetovanj karierno osvešča študente ter jim nudi dodatna praktična znanja, s čimer delodajalcem zagotavlja kakovosten kader.
KC NU je prijazen tudi do delodajalcev, ki iščejo kadre za svoja podjetja. KC NU se v čim večji meri trudi sodelovati z njimi in upoštevati njihove potrebe na trgu dela. Glede na potrebe delodajalcev bo KC NU skušal usmerjati študente v iskane poklice, prav tako pa bo spodbujal uspešne študente, se zavzemal za njihove poklicne usmeritve ter skrbel za njihovo promocijo v okviru danih razsežnosti trga dela.
Kaj ponuja KC NU?
KC NU ponuja raznovrstne aktivnosti namenjene študentom, diplomantom in delodajalcem, s čimer si prizadeva izboljšati vključevanje študentov na trg dela ter povečati fleksibilnost njihovega zaposlovanja.
Dejavnosti:
- individualno ali skupinsko karierno in študijsko svetovanje ter izdelava kariernega načrta,
- osebnostno testiranje študentov,
- informiranje o možnostih za formalno in neformalno pridobivanje dodatnih kompetenc in izkušenj,
- svetovanje študentom s posebnimi potrebami.
Delavnice:
- karierne delavnice,
- izobraževanja za pridobivanje mehkih veščin,
- predavanja, seminarji, delavnice, okrogle mize ter druga srečanja in dogodki namenjeni povezovanju študentov s potencialnimi delodajalci,
- predstavitev delodajalcev na fakulteti,
- obiski v delovna okolja delodajalcev.
Objave:
- prostih delovnih mestih doma in v tujini ter možnostih za zaposlitev,
- štipendijah,
- poletnih šolah,
- študijskih programih doma in v tujini,
- možnostih praktičnega usposabljanja doma in v tujini.
Sodelovanje:
- s potencialnimi delodajalci,
- z zavodi za zaposlovanje,
- z drugimi agencijami na področju zaposlovanja,
- z drugimi sorodnimi institucijami.
Delodajalci
SODELOVANJE Z DELODAJALCI
Karierni center je prijazen do delodajalcev, ki iščejo kadre za svoja podjetja, saj se v čim večji meri trudimo sodelovati z njimi in upoštevati njihove potrebe na trgu dela. Z nami sodelujejo že števila podjetja, odvetniške družne in druge institucije javnega in zasebnega sektorja.
PONUDBA ZA DELODAJALCE
Organizacijam ponujamo številne možnosti sodelovanja, pri čemer stremimo tako k zadovoljstvu študentov, kakor tudi delodajalcev. Študenti lahko na različne načine sodelujejo z delodajalci že tekom študija ter pomagajo pri reševanju določenih problemskih sklopov. V okviru Kariernega centra Nove Univerze nenehno poudarjamo pomen povezovanja teorije in prakse, zato si prizadevamo, da študente že v času študija povežemo s potencialnimi delodajalci. Tovrstno sodelovanje je v pomoč tudi delodajalcem pri prepoznavanju perspektivnih kadrov, ki so še v zgodnjih fazah študija.
Poleg tega delodajalcem omogočamo:
– Objave prostih delovnih mest, študentskih del in študentskih praks na spletni strani fakultete
Potencialnim delodajalcem omogočamo brezplačno objavo prostih delovnih mest študentskih del in študentskih praks na naši spletni strani.
– Objava tem za zaključne in druge raziskovalne naloge, ki so za organizacije aktualne in pri katerih želijo dobiti rešitve na manjše ali večje problemske sklope v organizaciji
Potencialni delodajalci lahko razpišejo razne teme diplomskih nalog, s pomočjo katerih organizacija najde rešitev konkretnega problema ali oblikuje celovit pristop k rešitvi le-tega. Obravnava manjših oz. specifičnih problemskih sklopov ter raziskovanje ožjega področja se lahko opravi v okviru seminarskih nalog.
– Predstavitev organizacije na fakulteti
V okviru Kariernega centra se lahko dogovorite za obisk fakultete ter predstavitev vašega podjetja študentom in diplomantom. Nova Univerza stremi k povezovanju teorije s prakso, s čimer želi študentom omogočiti poleg kakovostnega strokovnega znanja tudi pester nabor praktičnih znanj.
Predstavitev najboljših študentov in diplomantov potencialnim delodajalcem
Karierni center Nove Univerze predstavlja stično točko med študenti, diplomanti, fakulteto in potencialnimi delodajalci. Preko Alumni kluba ohranjamo vezi s talentiranimi študenti, ki predstavljajo kakovostno in strokovno delovno silo, ter tako delodajalcem omogočamo povezovanje z njimi.
VABILO K SODELOVANJU
Postanite tudi Vi naš partner in si zagotovite ambiciozne mlade študente in diplomante, ki bodo pripravljeni kreativno, zagnano in vestno opravljati tudi najzahtevnejše delovne naloge. Za vsa dodatna vprašanja v zvezi z možnostmi in načini sodelovanja smo vam na voljo na: karierni.center@nova-uni.si ali na telefonu 01 251 44 83.
Pretekli razpis “Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov”
Nova univerza je bila uspešna na javnem razpisu “Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov”.
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje nadaljnjega delovanja in nadgradnje kariernih centrov visokošolskih zavodov s spodbujanjem prilagojenih oblik pomoči posebnim skupinam študentov.
Med posebne skupine študentov uvrščamo študente s posebnim statusom, študente s posebnimi potrebami, študente v stiski, ki lahko negativno vpliva na duševno zdravje, študente, ki so podvrženi nasilju, ki pomeni poseg v telesno in psihično integriteto osebe (nasilje v družini, spolno nasilje, spolno nadlegovanje, ustrahovanje ali trpinčenje, ipd.), študente s skrbstvenimi obveznostmi, študente z drugimi osebnimi okoliščinami in druge netradicionalne skupine študentov. Tradicionalni študenti so študenti, ki neposredno po zaključeni srednji šoli vstopijo na visokošolski študij, medtem ko so netradicionalni študenti tisti študenti, ki so že vstopili na trg dela, pogosto pa imajo družino, kar predstavlja zanje dodatno usklajevanje študentskega in zasebnega življenja (zaradi družine ali skrbi za starše ipd).
Javni razpis obsega tri aktivnosti:
Usposabljanja in izobraževanja za karierne svetovalce
- Vzpostavitev mreže posameznikov, ki imajo izkušnje in znanja za delo s študenti posebnih skupin, z namenom izmenjave izkušenj in posredovanja znanj zaposlenim na visokošolskem zavodu.
- Organizacija dogodkov, namenjenih sprejemanju in razumevanju drugačnosti.
Vzpostavitev sistema za prepoznavanje posebnih skupin študentov in njihovih potreb po podpori
Aktivnost se osredotoča na zmožnost identifikacije posebnih skupin študentov, ki bi potrebovali posebno oziroma dodatno pomoč in posebno obravnavo z namenom nudenja podpore med študijem. Upravičenec mora vzpostaviti delovno skupino, ki bo delovala strokovno in z določanjem in usmerjanjem aktivnosti pripomogla k vzpostavitvi sistema za prepoznavanje posebnih skupin študentov. Ob zaključku projektov se pričakuje vzpostavljen sistem, upravičenec pa mora pripraviti dokument z opisanim vzpostavljenim sistemom in priporočili oziroma opredelitvijo spodbud za njihovo vključevanje.
Podpora posebnim skupinam študentov
Poleg osnovnega poslanstva kariernih centrov, to je nudenje kariernega svetovanja vsem študentom na dodiplomski in podiplomski stopnji, se bo v okviru aktivnosti izvajalo tudi:
- ozaveščanje vseh študentov o pomembnosti enakopravne obravnave vseh študentov ne glede na spol, raso ali narodnost, vero ali prepričanje, invalidnost, starost, spolno usmerjenost ali socio-ekonomski položaj ter ozaveščanje študentov o vsakršnem nasilju, ki pomeni poseg v telesno in psihično integriteto osebe (nasilje v družini, spolno nasilje, spolno nadlegovanje, ustrahovanje ali trpinčenje, ipd.).
- podporo v obliki svetovanja, usposabljanja ali v drugi primerni obliki posebnim skupinam študentov, ki stopijo v kontakt s kariernim centrom, ker potrebujejo pomoč pri študiju ali se soočajo s stisko, ki lahko negativno vpliva na duševno zdravje, tako na individualni ravni kot posredno preko javno dostopnih informacij (na daljavo, na spletnih straneh, družbenih omrežjih ipd.).
- v svetovanje študentom se vključi tudi svetovanje o karierni poti posebnim skupinam študentov, s poudarkom na ustreznosti izbrane/želene študijske poti glede na individualne potrebe/zmožnosti študenta.
- predvideno je sodelovanje s srednjimi šolami in sicer s svetovalnimi delavci, z namenom seznanitve o posebnih potrebah, ki jih imajo dijaki pri izobraževanju, ko vstopajo v visokošolski prostor.
- aktivnost vključuje sodelovanje z institucijami, ki pokrivajo področje dela z mladimi s posebnimi potrebami, oziroma, ki lahko kakorkoli pripomorejo k bolj uspešnemu delu visokošolskih zavodov s posebnimi skupinami študentov.
Dijaki, študenti in diplomanti so vabljeni k vključevanju v vse aktivnosti v okviru projekta, ki so brezplačne. Vabljeni, da se za možnosti svetovanj obrnete na sodelavce Kariernega centra NU in njenih članic preko e-maila: kariernicenter@nova-uni.si in se dogovorite za termin svetovanja. Vse aktivnosti v okviru projekta Krepitev vloge KC v celostni obravnavi študentov so zastavljene tako, da bo omogočeno njihovo kontinuirano in trajno izvajanje tudi po zaključku projekta.
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10.1 Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc, specifičnega cilja: 10.1.3 Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema.
Koristne povezave
SPLETNI ZAPOSLITVENI PORTALI
- http://www.ess.gov.si/
- https://www.adecco.si/
- http://www.mojedelo.com/
- http://www.zaposlitev.net
- https://atama.si/
- http://www.mojazaposlitev.si/
- http://www.mojakariera.si/
- http://www.kariera.si/
- http://www.profil.si/
- http://www.careerjet.si
- https://www.zaposlitev.info
- http://www.dela.si/
- https://www.competo.si/
- https://manpower.si/
- https://www.natonhr.com/
- https://www.optius.com/
- https://group.trenkwalder.com/en/
- https://data.si in https://data.si/novice (novice s področja zaposlovanja, razvoja kariere, zakonodajnih sprememb)
POVEZAVE DO TUJIH ZAPOSLITVENIH PORTALOV IN AGENCIJ V TUJINI
- https://eures.ec.europa.eu/index_en
- https://www.stepstone.com/en/
- https://www.totaljobs.com/
- https://www.careerbuilder.com/
NAČRTOVANJE IN VODENJE KARIERE
- http://www.mojaizbira.si – poklicni kažipot
- http://www.talentiran.si – beleženje neformalno pridobljenega znanja v knjižico Nefiks
- http://www.npk.si – pridobivanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij na osnovi neformalno pridobljenega znanja
EVROPSKE MREŽE POVEZANE S POBUDO EUROPASS
- https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-izobrazevanje-znanost-in-sport/o-ministrstvu/direktorat-za-visoko-solstvo/enic-naric-center/ (ENIC/NARIC)
- http://www.movit.si/info-servis-eurodesk/ – informacije za mlade in tiste, ki delajo z mladimi (EURODESK)
EVROPSKI PORTALI, POVEZANI Z IZOBRAŽEVANJEM IN ZAPOSLOVANJEM
- http://europass.cedefop.europa.eu/ – Evropski portal o pobudi EUROPASS
- http://ec.europa.eu/eures/ – Evropski portal za zaposlitveno mobilnost (EURES)
- http://ec.europa.eu/youreurope/index.htm – pravice in možnosti državljanov v EU (TVOJA EVROPA)
- http://ec.europa.eu/solvit/index_sl.htm – Center SOLVIT
- http://europa.eu/epso/index_sl.htm – zaposlitev v institucijah Evropske unije
- http://www.mladiinfo.eu/ – Mladiinfo
ŠTUDIJ IN PRAKSA V TUJINI
- http://www.cmepius.si/ – Center za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja – CMEPIUS
- https://ec.europa.eu/slovenia/about-us/work-for-eu/trainees_sl – Pripravništvo v organih EU
- http://ec.europa.eu/ploteus/ – spletni iskalnik možnosti izobraževanja v Evropi
- https://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_sl – Evropski mladinski portal, prostovoljski programi
- http://www.summer-programs.org/s – iskalnik poletnih šol in drugih krajših izobraževanj v tujini
PISANJE ŽIVLJENJEPISA
Kontakti
Karierni center Nove univerze
Inga Pikl, Vodja Centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost Nove univerze
Kontakt: karierni.center@nova-uni.si
Telefon: 01 251 44 83
Karierni center Fakultete za slovenske in mednarodne študije Nove univerze
Inga Pikl, karierni svetovalec NU, FSMŠ
Kontakt: karierni.center@nova-uni.si
Telefon: 01 251 44 83
Študenti in diplomanti
Kaj pomeni načrtovanje kariere in kakšen je njegov pomen?
Na trgu delovne sile nismo sami. Poleg nas se za službo poteguje vse več izkušenih, talentiranih in izobraženi ljudi, zato je smiselno svojo karierno pot začeti načrtovati dovolj zgodaj, da si zagotovimo ustrezno zaposlitev.
V strokovni literaturi obstajajo številne opredelitev pojma kariera. Dr. Daniela Brečko v svoji knjigi »Načrtovanje kariere kot dialog med posameznikom in organizacijo« poudarja, da je kariera preprosto »življenjska pot, kjer ne ločujemo več poklicnega od zasebnega življenja«. Brečkova meni, da se je še zlasti s pojavom novih oblik dela, kot so prostovoljno delo in domače delo, definicija kariere močno spremenila, pri čemer kariere in kariernega razvoja preprosto ne moremo več ločiti od življenja samega.
Kariera pogosto predstavlja zaporedje dela in sklop aktivnosti, ki vključujejo elemente napredovanja, samouresničevanja in osebnostnega razvoja v določenem obdobju. Razumeti moramo, da se načrtovanje kariere nanaša predvsem na spoznavanje svojih spretnosti, interesov, sposobnosti in vrednot, postavljanje ciljev ter snovanje načrtov za dosego teh ciljev. Gre torej za proces, v katerem posameznik analizira lastne sposobnosti, spretnosti, vrednote in prepričanja ter si oblikuje realne cilje.
V interesu družbe je, da mladi odkrijejo poklic, ki je v skladu z njihovimi interesi, sposobnostmi, s stanjem na trgu dela ter da ob zaključku šolanja kar najhitreje dobijo zaposlitev, ki jim zagotavlja lastni razvoj potencialov oziroma poklicno uspešnost, zato je načrtovanje kariere priporočljivo že v času študija.
Ali bo naša karierna uspešna in v kolikšni meri je odvisno od predvsem od naših osebnostnih lastnosti, sposobnosti, veščin, spretnosti, strokovnosti, vrednot in določanja ciljev. Ne prepustimo načrtovanje kariere naključju. Vzemimo našo karierno pot v svoje roke in začnimo z načrtovanjem. »Če posameznik ne bo načrtoval svoje kariere, bo kariera načrtovala njega,« pravi dr. Brečkova.
Prva zaposlitev
Dolgoročni cilj vsakega študenta je uspešna zaposlitev ob koncu študija. Vsak človek se vsaj enkrat v življenju sreča z iskanjem zaposlitve. To je zelo pomemben življenjski korak, saj predstavlja prevzemanje odgovornosti za lasten profesionalni karierni razvoj in nadaljnjo materialno samostojnost in socialno varnost. Pot do prve zaposlitve pa je še posebej zahtevna, saj pomeni prvi neposredni stik s trgom dela in njegovimi zakonitostmi.
Delovne izkušnje predstavljajo pomemben gradnik pri iskanju prve zaposlitve. Včasih je prav pomanjkanje delovnih izkušenj tista ovira, ki onemogoča mladim uspešno iskanje prve zaposlitve. Toda, temu ni vedno tako. Študenti prepogosto pozabljajo, da so tudi razne oblike priložnostnih del ali praks v okviru študija vir delovnih izkušenj, ki jih lahko uporabijo za uspešen prodor na trg delovne sile. Dandanes mnogi izobraževalni programi ponujajo študentom že tekom študija možnost opravljanja prostovoljne ali obvezne prakse, veliko študentov pa se odloči za opravljanje različnih priložnostnih del kar med študijem. Tudi te oblike dela so lahko vir izkušenj, zato je pomembno, da izbiramo delovna okolja ki bodo skladna z našimi kariernimi cilji.
Iskanje prve zaposlitve pogosto ni enostavna naloga, zato so nam pri tem pogosto v pomoč karierni centri, zaposlitveni svetovalci agencij za zaposlovanje ter druge oblike informiranja, ki jih najdemo na svetovnem spletu. Čim več informacij imamo, tem bolj bo naš prodor na trg delovne sile uspešen.
Kako iskati zaposlitev?
»Učinkovito iskanje zaposlitve zahteva organiziranost in metodičnost. Da lahko uspešno zasledujete delovne priložnosti, potrebujete določena »delovna orodja«, ki se jih uspešno uporablja pri iskanju dela. Še bolj pomembno pa je, da določite vaše želje in zanimanja, ki jih iščete pri delu. Tako ne boste brezglavo iskali katero koli delo in delovno področje, ampak resnično tisto, v katerem se vidite in k katerim boste zadovoljni . «
Iskanje zaposlitve poteka na različne načine in z uporabo različnih metod. Med načine iskanja zaposlitve uvrščamo formalno ali neformalno ter posredno ali neposredno. Formalno iskanje zaposlitve pomeni, da se iskalci zaposlitve pri pridobivanju informacij o možnostih zaposlitve ravnajo v skladu z vnaprej predvidenimi pravili in postopki. Nasprotno je pri neformalnem iskanju zaposlitve, kjer se iskalci ne poslužujejo formaliziranih oblik in postopkov. Pri posrednem iskanju zaposlitve gre za to, da nam pri iskanju zaposlitve in z njo povezanih informacij pomagajo posredniki- tu imamo v mislih zlasti sorodnike, znance, prijatelje, medije ter institucije, ki se ukvarjajo z posredovanjem zaposlitvenih informacij. Neposredno iskanje zaposlitve pa predstavlja neposredni stik iskalca zaposlitve z delodajalcem, naj si bo ta pisni ali osebni.
Pri iskanju zaposlitve so nam v pomoč tudi različne metode iskanja, ki predstavljajo različne kombinacije zgoraj opisanih načinov iskanja zaposlitve. Te so zlasti osebna poznanstva, prijave na razpise, pomoč zavoda za zaposlovanje, pomoč kadrovskih agencij, reference, obisk podjetja ali organizacije ipd.
Pomembno je, da se mladi ustrezno pripravijo na iskanje prve zaposlitve. Kot učinkovito in nepogrešljivo orodje pri iskanju zaposlitve je dober življenjepis, iz katerega so razvidne delovne izkušnje, reference, izobrazba, znanja in druge veščine posameznika, ki bi delodajalca utegnile zanimati.
VIR:
• Brečko D., Načrtovanje kariere kot dialog med organizacijo in posameznikom, PlanetGV, Ljubljana 2006
• Anja Trčel, Načrtovanje kariere je pomembno, Dnevnik, maj 2010
• Trbanc M., Verša D., Zaposlovanje mladih, v: Politika zaposlovanja, FDV 2002
• Prvi koraki do zaposlitve- navodila za učinkovito iskanje prve zaposlitve, Zbirka KARIERA, MojeDelo.com, URL: »http://delo.mojedelo.com/delo/prirocniki/pdf/pr10.pdf«