doc. dr. Tatiana Bajuk Senčar Visokošolska učiteljica
Dr. Tatiana Bajuk Senčar je leta 1998 doktorirala iz kulturne antropologije na Rice University (Houston, Texas – USA). Na svoji poklicni poti je dr. Bajuk Senčar objavila več kot 25 izvirnih znanstvenih člankov in poglavij v znanstvenih zbornikih ter napisala dve znanstveni monografiji. Njeno raziskovalno udejstvovanje je raznovrstno in pokriva več področij. Prvo področje zajema tranzicijske in postsocialistične študije, v katerih se je osredotočila na družbeno vlogo ekonomistov in ekonomskega znanja v procesu tranzicije v Sloveniji, na razvoj socialističnega podjetništva ter na pojav “slavnih” ekonomistov v javnosti. Poleg tega je sodelovala pri raziskavah na evropski ravni, ki so osvetlile postsocialistična dogajanja v sindikalnih gibanjih v izbranih novih državah članicah EU z uporabo biografskih pripovedi.
Drugo je razvejano področje, povezano s trajnostnim razvojem in manifestacijami globalizacije, kakor se kažejo v konkretnih kulturnih kontekstih – kot na primer v Bohinju v slovenskih Alpah, kjer je izvedla številne etnografske raziskave (izsledke raziskave je objavila v monografiji leta 2005), ter v obmejnem območju med Slovenijo in Madžarsko. V zadnjih letih se je ukvarjala s trajnostnim turizmom, upravljanjem naravne in kulturne dediščine ter s trajnostno mobilnostjo v ruralnih in urbanih okoljih.
Njeno tretje raziskovalno področje zadeva Evropsko unijo in evropske intergracijske procese. Njene raziskave na tem področju vključujejo proučevanje integracije prve generacije slovenskih evrokratov in oblikovanje identitete znotraj institucij EU. Te raziskave temeljijo na etnografsko utemeljeni analizi zbranih biografskih in kariernih pripovedi (monografija na tej temi je objavila leta 2014).
V svojem proklicnem delu sodeluje tudi z institucijami in lokalnimi organizacijami v skupnostih, v kateri izvaja velik del svojih analiz v obliki aplikativnih projektov. Njeno poklicno delo vključuje tudi formalno in neformalno svetovanje v lokalni turistični politiki (okrogle mize, delovne skupine). Je članica več mednarodnih znanstvenih organizacij, vključno z AAA (American Anthropological Association), EASA (European Association of Social Anthropologists), SIEF (International Society for Ethnology and Folklore) in Evropske mreže za multi-lokalne študije (European Network for Multi-locality Studies).